Liczne zmiany dotyczące oferty rejestratorów marki Dahua Technology względem oferty, która stanowiła bazę do napisania
artykułu z września 2021 roku, w którym nasz Janexowy specjalista Robert Mech dokonał przeglądu tychże urządzeń oraz opisał na co należy zwrócić uwagę przy ich doborze, skłoniły mnie do zaktualizowania treści o rejestratorach Dahua. Pragnę zaznaczyć, że w poniższym wpisie skupię się na funkcjonalnościach i możliwościach rejestratorów, natomiast pozostałe zagadnienia, na przykład czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia, albo opis parametrów rejestratorów, zostały zawarte we wspomnianym wcześniej blogu. Postaram się także omówić i zaprezentować jak działają najnowsze technologie analizy obrazu, które wdrożyła w ostatnim czasie Dahua.
Rejestratory hybrydowe XVR
Portfolio rejestratorów hybrydowych Dahua pomniejszyło się. Zmianie uległa nieco także symbolika:Postanowiłem zestawić ze sobą aktualnie wyszczególnione w cenniku pozycje i dokonać porównania ich możliwości:
Co należy wiedzieć, aby prawidłowo czytać powyższą tabelkę? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju analiza obrazu, czyli perymetryka, SMD oraz rozpoznawanie twarzy działa tylko na kanałach analogowych. Rejestrator XVR nie realizuje analityki na kanałach IP.
Co więcej, jeżeli analiza realizowana jest bezpośrednio przez kamerę IP to rejestrator XVR nie obsłuży tej analityki.
W przypadku konfigurowania analizy perymetrycznej należy zwrócić uwagę na dwa możliwe modele do wyboru – General Model oraz Advanced Model. Wybierając tryb General, możliwe jest skonfigurowanie analizy IVS na większej liczbie kanałów niż dla trybu Advanced. Tryby te różni jednak jakość realizowanej analizy obrazu – model zaawansowany cechuje się mniejszą liczbą fałszywych alarmów, wyższą skutecznością filtrowania, co bezpośrednio wpływa na zużycie większej mocy obliczeniowej urządzenia. Na pojedynczym kanale możliwe jest wrysowanie aż 10 reguł analitycznych z klasyfikacją obiektów człowiek/pojazd.
Decydując się na rejestrator hybrydowy Dahua, należy być świadomym, że urządzenie jest dedykowane do obsługi kamer analogowych. Kamery IP współpracują z XVR, jednak z pewnymi wyżej opisanymi ograniczeniami.
Rejestratory sieciowe NVR
Podział rejestratorów NVR ze względu na serię najprościej ująć w formie wykresu:Stan na czerwiec 2023 roku
Oczywiście taki sposób przedstawienia możliwości jakie daje nam dana seria urządzeń w zależności od cen sprzętu nie jest doskonały ze względu na to, że każdy użytkownik może mieć inne wymagania wobec rejestratora. Jest to tylko poglądowy rysunek ułatwiający przyswojenie rodzajów serii rejestratorów Dahua.
W poniższych tabelach porównałem możliwości jakie dają nam poszczególne serie NVR. W zestawieniu tym skupiłem się na parametrach, które moim zdaniem są najistotniejsze oraz którymi najczęściej sugerują się klienci przy doborze właściwego modelu. Dobór konkretnego modelu pozostawiam Wam – wszystkie rejestratory Dahua dostępne są
tutaj. Wypisanie wszystkich symboli rejestratorów i zestawienie ich w tabeli byłoby nieczytelne – poniżej danej serii umieściłem więc przykładowe symbole urządzeń z danej serii. Wiedząc więc ilu kanałowy rejestrator potrzebujecie oraz jakie funkcjonalności ma posiadać, bazując na poniższych tabelach, jesteście w stanie w szybki sposób wyszukać odpowiedni rejestrator.
Jak rozumieć dane zawarte w tabeli oraz na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim należy ustalić, po której stronie realizowane będą reguły analityczne – czy za pośrednictwem kamer czy przez zasoby sprzętowe rejestratora. Jeżeli analiza ma być realizowana przez NVR, należy wiedzieć, że przy włączonej perymetryce nie skonfigurujemy funkcji rozpoznawania twarzy oraz na odwrót. Istotne jest również dekodowanie – czyli informacja o tym, ile kanałów i w jakiej rozdzielczości może być wyświetlanych w tym samym czasie na monitorze podłączonym bezpośrednio do rejestratora. Pojemność dysku wpływa oczywiście na długość nagranego materiału wideo. W przypadku rejestratorów 16, 32, czy 64 kanałowych kluczowe jest pasmo wejściowe – przy dużej liczbie podłączonych kanałów z maksymalnymi ustawieniami strumieni kamer (m.in. wysoka rozdzielczość oraz poklatkowość) parametr ten może zostać łatwo przekroczony. W rejestratorach AI skonfigurowanie analityk wiąże się ze znacznym obniżeniem pasma wejściowego.
Wymagania względem rejestratora często dotyczą także liczby portów sieciowych RJ45 oraz liczby wyjść wideo VGA/HDMI. W poniższej tabelce zawarłem modele urządzeń z dwoma portami RJ45 oraz z dodatkowymi wyjściami wideo.
W rejestratorach serii
5 NVR PRO AI wyjścia HDMI 1 i 2 są wyjściami niezależnymi, natomiast wyjścia VGA 1 i 2 powielają sygnał odpowiednio z HDMI 1 i HDMI 2.
Z kolei w serii 6 wyjścia HDMI są niezależne, natomiast VGA powiela sygnał z HDMI 1.
Pojawiają się również pytania dotyczące tego, czy w konkretnych modelach rejestratorów wyjście VGA powiela sygnał z HDMI, czy może pracować jako niezależne wyjście. Taką informację można odnaleźć w karcie katalogowej danego urządzenia:
Notka Simultaneous/heterogeneous video sources… mówi nam o tym, że możliwy do skonfigurowania jest tryb pracy wyjść video jako jednoczesne (simoltaneous - powielające sygnał z drugiego wyjścia) lub niezależne (heterogeneous). Jeżeli w karcie katalogowej znajduje się zapis:
to znaczy, że wyjścia wideo powielają sygnał.
Quick Pick
Nie najnowsza, ale jednak przydatna funkcja, o której warto wspomnieć – Quick Pick, czyli usprawnienie wyszukiwania nagrań powiązanych z danym obiektem – człowiekiem lub pojazdem. Zasada działania algorytmu opiera się o klasyfikację typu obiektu, bazując na SMD 4.0 oraz kolorze tego obiektu – w przypadku człowieka mówimy o kolorze ubrań, w przypadku pojazdów, karoserii. Testując to rozwiązanie zauważyłem, że nie jest ono idealne. Ze względu na to, że jedyną metadaną jest kolor obiektu, algorytm znajduje wiele wyników niepowiązanych z interesującym nas obiektem. Kolor jest metadaną trudną w interpretacji – tzn. w zależności od różnego rodzaju czynników środowiskowych (szczególnie oświetlenia) może on dynamicznie się zmieniać. Algorytm radzi sobie z wyszukaniem obiektów
z charakterystycznym kolorem odzieży lub karoserii, np. żółtym, czerwonym czy niebieskim, natomiast mało jaskrawe i wyróżniające się kolory, np. szary, czarny czy brązowy, powodują, że wyszukanie nagrań, na których ma się znaleźć konkretny obiekt zainteresowania, nie jest efektywne. Poniżej prezentuję film z działania algorytmu, na którym postać ubrana jest w niebieską koszulkę.
Z testu wynika, że Quick Pick odnalazł nie tylko nagrania skojarzone z konkretną osobą, którą zaznaczyłem ramką, ale także nagrania z pozostałymi osobami ubranymi w niebieską odzież górną. Mimo wszystko taka filtracja może ułatwić pracę operatora monitoringu – szczególnie, gdy jedyną informacją w przypadku zaistnienia jakiegoś incydentu, jest to, że ktoś był ubrany w czerwoną bluzę i/lub przyjechał niebieskim autem.
Jak mogliście Państwo zauważyć, konfiguracji dokonałem w menu lokalnym rejestratora – i tylko w ten sposób można obsługiwać Quick Pick. Funkcja ta jest dostępna przy zastosowaniu kamer wyposażonych w technologię SMD 4.0 (np. TiOC 2.0 gen. S4, seria 3 gen. S2) oraz rejestratorów serii
2 NVR LITE AI i serii
4 NVR LITE AI – zarówno rejestrator jak i kamera muszą spełniać te wymogi, aby korzystać z Quick Pick.
AcuPick
Bardziej zaawansowanym algorytmem do analizy zarejestrowanego materiału wideo „post factum” jest AcuPick. Od wcześniej wspomnianego Quick Pick`a wyróżnia go analiza większej liczby parametrów cechujących dany obiekt – metadanych, takich jak płeć, kolor odzieży, kształty sylwetki, zarost i innych w przypadku człowieka, oraz kolor i sylwetka w przypadku pojazdu. Dzięki temu eliminowane są fałszywe, niepowiązane z obiektem zainteresowania wyniki przeszukiwania nagrań, tak jak może to mieć miejsce w przypadku Quick Pick.
Technologię AcuPick wspierają rejestratory serii
5 NVR PRO AI, np.
NVR-5216-EI oraz kamery serii Wiz Mind S – kamery serii 5 generacji S3 np. IPC-HFW5541E-ASE-0280B-S3. Zarówno rejestrator jak i kamera muszą wspierać AcuPick, aby była możliwość skonfigurowania tej funkcjonalności.
Uwaga! Kamera oraz rejestrator muszą posiadać najnowsze oprogramowanie układowe, które wspiera AcuPick. Jeżeli więc w interfejsie urządzenia nie jest możliwe skonfigurowanie AcuPick, należy zaktualizować firmware.
Jak przebiega proces konfiguracji? Bardzo prosto. W interfejsie rejestratora przechodzimy do zakładki
AI ➝ Parametry ➝ Plan IVS ➝ Lokalne. Ustawiamy tryb pracy rejestratora jako AcuPick:
Domyślnie ten tryb jest włączony. Konsekwencją pracy urządzenia w tym trybie jest brak możliwości realizowania reguł analitycznych przez rejestrator, takich jak perymetryka, detekcja i rozpoznawanie twarzy itd. Jest to więc ograniczenie, które dosyć istotnie wpływa na funkcjonalność całego systemu i należy być jego świadomym przy zakupie rejestratora. W kolejnym kroku wracamy do podzakładki Kamera. Wybieramy kanał, który odpowiada kamerze wyposażonej w AcuPick i przesuwamy suwak przy funkcji AcuPick:
Takie samo ustawienie powinno widnieć w interfejsie kamery:
Jak można zauważyć, włączona funkcja AcuPick w kamerze umożliwia skonfigurowanie dodatkowo analizy IVS według Smart Planu. Nie jesteśmy więc całkowicie pozbawieni inteligentnej analizy jak w przypadku rejestratora. Kamera może realizować mieszankę 10 reguł analitycznych:
AcuPick podobnie jak Quick Pick dostępny jest z menu lokalnego rejestratora. Poniżej prezentuję krótki film z zastosowania AcuPick w praktyce.
Należy zwrócić szczególną uwagę na listę wyników, które odszukał AcuPick. Wszystkie zdarzenia skojarzone są z obiektem zainteresowania, nie odnotowane zostały żadne fałszywe nagrania przy podobieństwie na poziomie 80%.
AcuPick może znaleźć świetne zastosowanie w sytuacjach, w których szczególnie liczy się czas, np. zaginięcie dziecka w centrum handlowym – szybkie wychwycenie dziecka na nagraniu umożliwi operatorowi przeanalizowanie jego trasy i określenie, gdzie najprawdopodobniej aktualnie przebywa. Innym zastosowaniem jest analiza trasy intruza lub osoby, która dokonała zniszczeń mienia. Tego typu śledzenie obiektów możemy również realizować w przypadku samochodów.
AcuPick vs Quick Pick
Co wybrać Quick Pick czy AcuPick? Testy udowodniły, że AcuPick zdecydowanie lepiej radzi sobie z wychwyceniem obiektów, które faktycznie nas interesują, jednak wdrożenie tej technologii do naszego systemu związane jest z brakiem możliwości skonfigurowania inteligentnej analizy obrazu realizowanej przez rejestrator. Ponadto rejestrator serii
5 NVR PRO AI będzie droższy od rejestratorów serii
2 NVR LITE AI i serii
4 NVR LITE AI, które wspierają Quick Pick. Podobnie jest w przypadku kamer – Quick Pick obsługują już kamery serii 3, natomiast AcuPick na ten moment kamery serii 5 (odpowiedniej generacji).
Podsumowanie
Mam nadzieję, że artykuł rozjaśnił Wam zmiany, jakie zaszły w rejestratorach Dahua w ostatnim czasie oraz będzie on dla Was dobrą wskazówką do wyboru właściwego modelu. Jeżeli mielibyście jeszcze jakieś wątpliwości lub potrzebujecie doprecyzować pewne informacje zawarte w blogu zachęcam do kontaktu. Zapraszam również do lektury poprzedniego
wpisu, który tłumaczy bardziej podstawowe zagadnienia istotne przy doborze rejestratora.